Czym jest nośność dachu auta? Czym różni się nośność dynamiczna od statycznej? Dlaczego podczas montażu namiotu dachowego zawsze należy sprawdzić te wartości? Odpowiadamy!

 

" />
Nośność dachu auta a namiot dachowy
Nośność dachu auta a namiot dachowy

Czym jest nośność dachu auta? Czym różni się nośność dynamiczna od statycznej? Dlaczego podczas montażu namiotu dachowego zawsze należy sprawdzić te wartości? Odpowiadamy!

Nośność dynamiczna a nośność statyczna

Nośność dynamiczna dachu określa ciężar, jaki możemy przewozić na aucie podczas jazdy. Przekroczenie jej może spowodować, że nawet prawidłowo zamontowany namiot w razie ostrego hamowania lub wypadku stworzy poważne zagrożenie dla Ciebie i innych uczestników ruchu - wyobraź sobie 70 kg pocisk oderwany od auta pędzącego na przykład 80-100 km/h. To oczywiście sytuacja ekstremalna, ale nie niemożliwa - należy więc nie przekraczać nośności podanej w instrukcji auta oraz znać stan techniczny swojego dachu. W końcu nawet nie rozpatrując najczarniejszych scenariuszy nie chcielibyśmy narażać się na wgniecenia w karoserii czy naprawy relingów.

Nośność statyczna jest zazwyczaj kilkukrotnie większa i właśnie dzięki temu namioty dachowe mogą spełniać swoją rolę, nawet gdy wejdzie do nich kilka osób. W modelach otwieranych na bok auta najczęściej dodatkowy punkt podparcia stanowi drabinka lub dołączone wsporniki teleskopowe, takie jak w Wild Lad Voyager PRO.

Jaka jest nośność dachu auta?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Dla bardzo wielu aut osobowych wynosi on 75 kg i więcej, zdarzają się natomiast nośności mniejsze (np. 68 kg w wielu modelach nawet terenowych Jeepów) i znacznie mniejsze (mniej niż 50 kg przy autach małych i lekkich). Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw właścicielom takich pojazdów, oferując coraz lżejsze modele, takie jak Wild Land Lite Cruiser.

Pamiętaj, by do ciężaru samego przewożonego na dachu namiotu dodać wagę ewentualnych elementów dodatkowych takich jak belki dachowe, przewożone w namiocie śpiwory i poduszki czy akcesoria montowane na relingach na dachu samego namiotu, jeśli je posiada. Dopiero wtedy uzyskasz całościową wagę zestawu, która nie może przekroczyć nośności dynamicznej dachu ani relingów Twojego auta. Modele namiotów z dodatkowym relingiem w zestawie to np. Wild Camp Yazoo czy Wild Land Rock Cruiser.

Nośność dachu mojego samochodu - jak ją sprawdzić?

Parametr nośności sprawdzisz w instrukcji pojazdu. Jeśli nie możesz znaleźć w niej takiej informacji, skontaktuj się z producentem lub dealerem. Jeśli natomiast wśród wielu dostępnych na rynku modeli chcesz znaleźć namiot idealny na swoje auto - zapraszamy do nas!

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl