Jak ogrzać namiot dachowy?
Jak ogrzewać namiot dachowy?

Czy namioty samochodowe są ciepłe? Przy jakiej minimalnej temperaturze można spać w namiocie dachowym? W jaki sposób wydłużyć sezon i nie zamarznąć? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na wszystkie te pytania, a każdy z nas ma nieco inny komfort termiczny. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które pozwolą radzić sobie z zimnymi nocami i porankami późną jesienią, wczesną wiosną, a nawet w środku zimy. Zebraliśmy je dla Was poniżej.

Ocieplenie namiotu dachowego

Jedno z najprostszych rozwiązań to dodatkowa warstwa materiału, stanowiąca ścianę wewnętrzną. Ocieplenie wewnętrzne oferowane jest przez wielu producentów namiotów samochodowych, zarówno do namiotów dachowych w twardej obudowie, jak i tych w miękkim pokrowcu. W zależności od modelu podnosi odczuwalną temperaturę w namiocie nawet o 10 stopni Celsjusza.

Ocieplenie namiotu dachowego Wild Camp

Ogrzewanie postojowe

Wykorzystanie urządzenia znanego z samochodów i kamperów jest przydatne zwłaszcza przy dużo niższych temperaturach. Aby skorzystać z podobnego patentu nie trzeba mieć jednak wbudowanego Webasto - na forach i Youtube coraz większą popularność zyskuje wykorzystanie do tego celu mobilnego ogrzewania postojowego marek takich jak Hcalory czy Bass Polska. Urządzenia określane potocznie jako "Chińskie Webasto", zasilane są paliwem diesla (warto więc na wszelki wypadek zainwestować w czujnik czadu) a do ich działania potrzeba prądu z akumulatora - jest więc to rozwiązanie dla osób które lubią majsterkować i nie narzekają na brak miejsca w bagażniku. Co ciekawe, producenci namiotów dachowych nie pozostają obojętni na ten trend - nowe namioty Wild Camp Kolorado Day&Night wyposażono już w dedykowane otwory, umożliwiające sprawne podłączenie nawiewu od zewnętrznego ogrzewania postojowego.

Ciepły śpiwór

Brzmi banalnie, ale to właśnie śpiwór okazuje się często decydujący w kwestii tego czy spokojnie prześpimy noc. Nie bez powodu producenci podają parametry izolacji termicznej określone europejską normą EN 13537. Szukając idealnego śpiwora do namiotu dachowego warto zwrócić uwagę na to, by nie był za gruby - ułatwi to złożenie namiotu ze śpiworem w środku a tym samym przyspieszy gotowość do spania, co w niskich temperaturach jest na wagę złota. Jeśli mamy zapas nośności dynamicznej na dachu, możemy spokojnie pozwolić sobie również na śpiwór o wadze wyższej niż zabralibyśmy ze sobą na trekking.

Namiot dachowy do zadań specjalnych

Czasem aby ułatwić sobie drogę, warto szukać gotowych rozwiązań. Wśród takich wyróżnić należy na pewno namioty takie jak Wild Land Voyager PRO, czyli dedykowane wyprawom całorocznym, w przeróżnych warunkach pogodowych. To model przygotowany na trudniejsze dni i noce, o zwiększonej (12000 mm) wodoodporności tropiku, a co za tym idzie nieprzemakalności. Komfort termiczny zwiększony jest dzięki pokryciu górnej części namiotu thermal fabric 200g/m2 oraz dodatkowej ścianie wewnętrznej, której nie trzeba już dokupować osobno. Namiot ten co sezon zbiera bardzo wysokie noty od klientów naszej wypożyczalni, więc możemy polecić go z czystym sumieniem - choć oczywiście dodatkowego grzania i ciepłych śpiworów (prawie) nigdy nie za wiele!

 

Skontaktuj się z nami!

Szukasz idealnego namiotu dachowego lub innego sprzętu kempingowego?

biuro@4overland.eu
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl