Wyprawowa przyczepa off-road – dla kogo?

Czym są terenowe przyczepki wyprawowe i jak mają się do zwykłych przyczep kempingowych? Czy trzeba mieć auto 4×4 by ciągnąć taką przyczepę? Czy przyczepka terenowa o DMC 750 wymaga dodatkowej kategorii prawa jazdy? Odpowiadamy!

Przyczepa wyprawowa - skąd ten pomysł?

Lekkie przyczepki terenowe coraz bardziej zyskują na popularności, będąc świetną alternatywą dla tradycyjnych, dużych przyczep kempingowych czy małych przyczep typu Niewiadów. Trend turystyki off-roadowej przychodzi do nas oczywiście z Zachodu. W Australii, USA i Kanadzie pokonywanie dziesiątek tysięcy kilometrów na dziko, przez prerię i bez zaplecza hotelowego nie jest niczym nowym, a kraje te są kolebką turystyki terenowej i takich marek jak Patriot Campers, Sasquatch Campers czy Arkto Campers. Na tamtych rynkach przyczepy typu off-road znajdziemy praktycznie w każdym rozmiarze i wadze. W Polsce i Europie, również ze względu na infrastrukturę, najpopularniejsze pozostają modele o dopuszczalnej masie całkowitej od 750 do 1800 kilogramów. Polska jest dużym krajem, a potencjał wypraw terenowych odkrywa coraz więcej osób – warto dołączyć do tego grona i na własnej skórze przetestować czy przyczepy terenowe to sprzęt, z którym zaprzyjaźnimy się na dłużej.

Przyczepa off-road - zakup i wynajem

Przyczepy wyprawowe to świetny pomysł dla tych, którzy chcą zasmakować prawdziwej wolności – przystosowane do trudnych warunków pozwolą wjechać tam, gdzie nie uda się to zwykłej przyczepie kempingowej. Co do zasady są więc one nazywane przyczepami off-road, gdyż pozwalają zboczyć z utartych ścieżek, jednak na wyczynowe “taplanie w błocie” zostają oczywiście odpięte na kempingu lub obozowisku. Jest więc to świetny pomysł spędzania czasu z rodziną w ramach lekkiej turystyki offroadowej w miejscach mniej dostępnych niż standardowy kemping.

Taka wyprawowa przyczepka kempingowa może występować zarówno jako przyczepa z przestrzenią bagażową w środku i namiotem dachowym na górze, jak i z sypialnią wewnątrz kabiny. Różnicę pomiędzy obydwoma rozwiązaniami dostrzeżesz poniżej, porównując dwa modele przyczep offroadowych dostępnych w naszej wypożyczalni – KUMA i WOLF. W naszej wypożyczalni przetestujesz w tej chwili dwie lekkie przyczepki off-road o DMC 750 kg, jednak już w tym sezonie powiększamy asortyment przyczep zarówno na wynajem, jak i sprzedaż – aby dowiedzieć się więcej koniecznie skontaktuj się z obsługą naszego sklepu.

Przyczepa dedykowana wyprawom terenowym ma w sobie wszystko, czego potrzebujesz, aby przeżyć niezapomnianą przygodę w dziczy. Sprawdzi się także jako standardowa baza noclego

Przyczepa wyprawowa polskiego producenta KUMA to autorski projekt, który pozwoli Ci wybrać się w teren z pełnym wyposażeniem i namiotem na dachu. Maksymalnie wykorzystana prze

Przyczepy terenowe - wyposażenie

Do najpopularniejszych polskich producentów przyczepek terenowych należą Maruri, KUMA czy Campass Polska. Rozwiązania techniczne oferowane przez producentów są różne, począwszy od zawieszenia, przez sam materiał wykonania, przestrzeń bagażową i funkcjonalność wnętrza. Na rynku dostępne są przyczepy zbudowane na standardowej belce skrętnej lub zawieszeniu wahaczowym, z możliwą opcją poziomowania pneumatycznego – jedną i drugą wersję znajdziecie w naszej wypożyczalni.

Niezależnie od rodzaju, nasze wyprawowe przyczepy kempingowe są wyposażone w  kuchnię z palnikiem i lodówką, markizy przeciwsłoneczne, prysznic, a także miejsce do przechowywania żywności i innych rzeczy niezbędnych na kempingu, biwaku czy w lesie. Takie małe przyczepki terenowe są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą podróżować i odkrywać nowe miejsca, nie rezygnując jednocześnie z komfortu i wygody. Oczywiście, w porównaniu ze standardową przyczepą kempingową nie dają do dyspozycji toalety i kuchni wewnątrz pojazdu – pozwalają za to dostać się w nieco mniej przystępne, a co za tym idzie mniej oblegane miejsca niż popularne kempingi.

Czym ciągnąć przyczepę terenową?

Na koniec odpowiedzmy na pytanie zawarte w tytule. Przyczepki terenowe oczywiście najlepiej sprawdzą się za dużym autem 4×4, stworzonym do turystyki poza asfaltem. Jeśli jednak posiadasz SUVa lub standardowe auto osobowe z silnikiem, którego nie zamęczy ciągnięcie za sobą 750 kilogramów i lubisz pojechać nim w las lub nad jezioro – nic nie stoi na przeszkodzie zrobienia tego z przyczepą typu teardrop. W przypadku naszych przyczep lekkich, jeżeli masa całkowita zestawu nie przekroczy 4250 kg nie potrzebujesz do tego celu prawa jazdy innego niż kat. B, a doświadczenia naszych klientów pokazują, że przyczepy terenowe zapewniają świetny odpoczynek posiadaczom przeróżnych aut – a zdjęciu poniżej widać na przykład zestaw zupełnie nieterenowy: Renault Espace + namiot dachowy Wild Camp + przyczepa WOLF.

Przetestuj przyczepę off-road

Podoba Ci się taki pomysł na bliższe i dalsze wyjazdy? Chcesz przetestować wynajem przyczepy terenowej lub kupić idealną dla siebie? Zapraszamy do konktaktu!